Haber Detayı
18 Mart 2020 - Çarşamba 16:14 Bu haber 123071 kez okundu
 
Corona mı?Soğuk Algınlığı mı? Alerji mi?
SAĞLIK Haberi
Corona mı?Soğuk Algınlığı mı? Alerji mi?

Türkiye’de Coronavirüs saptanan hastalar arttıkça hastalığın belirtileri ile ilgili kaygı ve endişeler daha da artacak gibi görünüyor.
***
Alerjik nezlesi olan kişiler alerjen madde ile karşılaştıklarında hapşırdıkları, öksürdükleri için çevresindekiler tarafından Coronavirüs enfeksiyonu zannedilebilir. 
***
Hele önümüzdeki 3-4 ayın alerjik nezle mevsimi olduğu düşünülürse bu durum önemli bir boyut kazanabilir. Nezle birçok hastalığın ortak belirtisidir, yalnızca Coronavirus hastalığının belirtisi olarak algılanmamalıdır. Soğuk algınlığı, alerjik rinit, grip ve gündemimiz olan Corona virüs enfeksiyonu nezle tablosuna neden 4 ayrı hastalıktır. Nezle tablosunun en sık nedeni soğuk algınlığı, en sık ikinci nedeni ise alerjik rinittir.
***
Toplumumuzun dörtte birinde alerjik rinit vardır ve bunların önemli bir kısmında çayır-çimen polen alerjisi vardır.Önümüzdeki 3-4 ay boyunca çayır ve çimen polenlerinin havada çok miktarda bulunacaktır. Dolayısı ile alerjik rinitli hastalarımız bu dönemdenezle tablosunda oldukları için Corona virüs olarak etiketlenebilirler.
***
Şu andaki bilgilerimize göre salgına yol açan Coronavirüs enfeksiyonunda en önemli belirti hastalığın yüksek ateş ve kuru öksürük ile başlamasıdır. Oysakisoğuk algınlığında ateş çok yüksek değildir ve öksürük de hastalık geçmeye yüz tutarken ortaya çıkar.Alerjik rinitte ise hem ateş yoktur hem de abartılı bir aksırık ve burun kaşıntısı ön plandadır. Salgına yol açan Coronavirüs enfeksiyonunda ise burun akıntısı, aksırık, burun kaşıntısı ve göz yaşarması beklenmez. Nezle tablosuna neden olan 4 hastalıktan en çok karışabilecek olan İnfluenza (grip) enfeksiyonudur. 
***
Halsizlik, kırgınlık, yüksek ateş, boğaz ağrısı her iki hastalığın ortak bulgularıdır. Ayırmak bazen mümkün olmayabilir. Kuşku olduğunda influenzatesti ile kişinin grip olup olmadığı kolayca anlaşılabilir. Ateşi, halsizliği, boğaz ağrısı ve öksürüğü olan hastaların, hekimlerinin şüphelenmesi durumunda hem İnfluenza (grip)  hem de Corona açısından tetkik edilmeleri gerekir.
Kaynak: Editör:
Etiketler: Corona, mı?Soğuk, Algınlığı, mı?, Alerji, mi?,
Yorumlar
Haber Yazılımı