Haber Detayı
18 Mart 2020 - Çarşamba 14:09 Bu haber 119057 kez okundu
 
Eczanelere yazı gitti! Maskeler için yeni karar!
Eczacılar Birliği koronavirüs kararı N95, FFP2 ve FFP3 maskelerine reçete şartı
SAĞLIK Haberi
Eczanelere yazı gitti! Maskeler için yeni karar!

Türk Eczacılar Birliği, corona virüs tedbirleri kapsamında N95, FFP2 ve FFP3 maskelerinin reçete karşılığında sadece eczanelerden temin edilmesine karar verdi.

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede dünyanın birçok yerine yayılan korona virüs tedbirleri kapsamında bazı maskelere reçete zorunluluğu getirildi.

Stok ve tedarik yönetiminin etkin bir şekilde devam ediyorTürk Eczacılar Birliği Başkanı Hakkı Gürsöz tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

-"Bilindiği üzere Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından COVİD-19’un pandemik bir hastalık olduğu ilan edilmiştir. Bakanlığımızca Ülkemizde COVİD-19’un yayılmasını önlenmesi, ihtiyaç planlamaları ile stok ve tedarik yönetiminin etkin bir şekilde yapılması, ülkemizde ürün erişilebilirliğinin temin edilmesi, sağlık hizmeti sunumunun aksamaması ve kamu sağlığının korunması amacıyla gerekli tedbirler alınmış ve alınmaya devam etmektedir.

 

Üç çeşit maske için reçete zorunluluğu
Bu kapsamda, EN149 standardındaki (N95, FFP2 ve FFP3) maskelerin sadece eczanelerden ve reçete karşılığında verilmesi, reçetelerin gerektiğinde ilgili otoritelerce yapılan denetimlerde ibraz edilmek, talep edilmesi durumunda ise Kurumumuza gönderilmek üzere eczanede muhafaza edilmesi hususunda bilginizi ve gereğini rica ederim."

Kaynak: Editör:
Etiketler: Eczanelere, yazı, gitti!, Maskeler, için, yeni, karar!,
Yorumlar
Haber Yazılımı