Haber Detayı
25 Mart 2020 - Çarşamba 15:25 Bu haber 1768 kez okundu
 
TARIM VE HAYVANCILIK YATIRIMLARINDA BALIKESİR ÖNCELİKLİ BÖLGELER ARASINDA
"Balıkesir’de Tarım ve Hayvancılığının gelişimine katkı sağlayarak Hayvansal üretim daha da arttıracağına inandığımız düzenlemenin İlimize hayırlı olmasını dileriz.”
- Haberi
TARIM VE HAYVANCILIK YATIRIMLARINDA  BALIKESİR ÖNCELİKLİ BÖLGELER ARASINDA

Balıkesir’de bulunan ticaret, sanayi ve borsa başkanlarının  ortak imzasıyla bildiri yayınlandı. Tarım hayvancılık yatırımlarında Balıkesir öncelikli bölgeler arasında olduğunu ifade eden, Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, Balıkesir Sanayi Odası Başkanı Hasan Ali Eğinlioğlu ve Balıkesir Ticaret Borsası Başkanı Ersin Erdoğmuş, “Resmi Gazete'nin 3 Ocak 2020 tarihli sayısında yayınlanan “T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin" Cumhurbaşkanı Kararı ile düşük faizli tarımsal kredilere yeni kriterler getirilmiştir.”dedi.

 

FAİZ İNDİRİMLERİ UYGULANACAK

Odaların yaptığı açıklama şöyle: “Yeni kararda öncelikli bölge yatırımı, yurtiçinde doğan hayvan alımı ve kullanımı, kendi yemini üretme ve mera kullanımı, jeotermal yeni enerji kullanımı, genç çiftçi, kadın çiftçi ve benzeri kriterlere göre faiz indirimi uygulanacaktır.

 

KREDİ ORANINDA HER KRİTER İÇİN 10 İNDİRİM

T.C. Ziraat Bankası’nın Tarımsal Kredileri içerisinde bulunan ve özellikle Hayvansal Üretime Yönelik olarak kullandırılan Sütçü ve Kombine Sığır Yetiştiriciliği, Damızlık Düve Yetiştiriciliği Büyükbaş Hayvan Besiciliği ve Küçükbaş Hayvancılık kredilerinde kredi faizi üzerinden yapılan indirimlere ilişkin kriterler arasında “ÖNCELİKLİ BÖLGE” yatırımı olması halinde mevcut kredi oranından her kriter için 10 indirim uygulanmasını sağlamaktadır.

 

VEKİLLERDEN TAM DESTEK

Söz konusu kararda bahse konu “ÖNCELİKLİ BÖLGELERİN” ise nereleri olacağı henüz açıklanmamışken konunun önemi tarafımızca göz önünde bulundurulmuştur.  Bir Tarım ve Hayvancılık şehri olan İlimiz ve Bölgemizdeki hayvancılık yatırımlarının söz konusu indirimlerden en üst düzeyde yararlanmasını teminen, açıklanacak olan “ÖNCELİKLİ BÖLGELER” içerisinde Balıkesir’in de yer alması için kararın yayınlanmasından bu yana Balıkesir Ticaret Odası, Balıkesir Sanayi Odası ve Balıkesir Ticaret Borsası olarak, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Ziraat Bankası nezdinde girişimlerimizi başlatmış, ayrıca Balıkesir Milletvekillerimizden de konu ile ilgili desteklerini talep etmiştik.

 

100’E VARAN İNDİRİMLER

Bu çabalarımızın karşılığında 25 Mart 2020 tarih ve 31029 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Uygulama Esasları Tebliği” ile Balıkesir “ÖNCELİKLİ BÖLGE” ilan edilmiştir. Böylece İlimizdeki Tarım ve Hayvancılık Yatırımcıları tüm kriterleri karşıladıklarında 100’e varan indirimlerle söz konusu desteklerden yararlanma imkanına kavuşmuşlardır.

 

EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜRLER

Balıkesir’in Öncelikli Bölge ilan edilmesinde büyük emek harcayarak bizlere destek olan Balıkesir Milletvekillerimiz Sayın Adil ÇELİK, Sayın Belgin UYGUR, Sayın Yavuz SUBAŞI,Sayın Mustafa CANBEY, Sayın Pakize Mutlu AYDEMİR, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın M. RifatHİSARCIKLIOĞLU’na ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

 

İLİMİZE HAYIRLI OLSUN

Balıkesir’de Tarım ve Hayvancılığının gelişimine katkı sağlayarak Hayvansal üretim daha da arttıracağına inandığımız düzenlemenin İlimize hayırlı olmasını dileriz.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: TARIM, VE, HAYVANCILIK, YATIRIMLARINDA, , BALIKESİR, ÖNCELİKLİ, BÖLGELER, ARASINDA,
Yorumlar
Haber Yazılımı