Balıkesir İŞKUR, 2024 yılının ilk üç ayında 3 bin 781 kişinin istihdamına aracılık etti. Balıkesir İŞKUR verilerine göre işe yerleştirmede 2024 yılının ilk 3 aylık döneminde geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 100 ‘ün üzerinde bir artış kaydedildiği ifade edildi. Ayrıca, SGK verilerine göre de sigortalı çalışan sayısının Ocak-2024 ayı itibariyle 351.766 kişi olarak gerçekleştiği açıklandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan’ın başkanlık ettiği ve 81 ilde aynı anda çevrimiçi düzenlenen İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısında, Türkiye’nin istihdamında gelinen nokta ve çalışmalar ele alındı.  

 İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Nisan-2024 olağan toplantısı 25.04.2024 tarihinde, çevrimiçi olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan’ın başkanlığında, Balıkesir Valisi Sayın İsmail Ustaoğlu, Kamu Kurum ve Kuruluşların temsilcileri ile sosyal tarafların katılımlarıyla Valilik Koca Seyit Toplantı Salonunda gerçekleştirildi. 

Söz konusu toplantıda geçtiğimiz yıla ait işgücü istatistikleri, ülke geneli itibariyle işsizlik oranındaki düşüş, istihdam sayısının artışı ve buna bağlı olarak mevcut çalışan kişi sayısı ile ilimizin bölgesel büyümeye katkısı da değerlendirildi. 2024 yılı ilk 3 aylık istihdam rakamları ile yeni açılan veya açılacak olan sanayi kuruluşlarının işgücü talepleri, karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri görüşüldü. 

İŞKUR, İLK 3 AYDA 3 BİN 781 KİŞİNİN İSTİHDAMINA ARACILIK ETTİ

Vali İsmail Ustaoğlu gerçekleştirilen toplantıda değerlendirmelerde bulunarak; “Balıkesir İŞKUR’a 2024 yılının ilk 3 ayında işverenlerimizden 8 bin 492 kişilik açık işgücü talebinde bulunulmuş olup, 3 bin 781 kişinin istihdamına da aracılık edilmiştir. Bunun yanında, iş arayan 11 bin 282 kişiye de bireysel danışmanlık hizmeti verilmiştir. Diğer taraftan, SGK verilerine göre Ocak-2024 ayı itibariyle sigortalı çalışan sayısı toplam 351 bin 766 kişi olarak gerçekleşmiştir” dedi. 

İŞKUR’DA TOPLU İŞ GÖRÜŞMELERİ DEVAM EDİYOR

İŞKUR İl Müdürü Nazım Balcı, 2024 yılının işgücü piyasası araştırmaları hakkında kurul üyelerini bilgilendirerek; başlatılan işgücü piyasası talep araştırmasının 1.545 iş yerinde yapılacağı ve işverenlerin talep ve beklentilerinin ortaya konulacağını belirtti. Böylelikle, işverenler tarafından yıl içerisinde ihtiyaç duyulacak mesleklerin belirlenerek, kaynak israfının oluşmaması için yeni mesleki eğitim kurslarının bu doğrultuda açılacağını ve ilgili kurumlar da düzenlenecek rapor sonuçlarından istifade ederek, çalışmalarına yön verebileceklerini söyledi.

Ayrıca, İl Müdürü Balcı; artan işgücü talepleri karşısında İŞKUR’da Türkiye genelinde bir ilki başlatarak işverenlerle iş arayanları toplu iş görüşmeleri ile buluşturmaya devam ettiklerini belirterek, her hafta Salı günü toplu görüşme yapıldığını, yapılan çalışmanın işgücü piyasasına personel temininde önem arz ettiğini bildirdi.   

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Nisan ayı toplantısı, gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından kurul üyelerinin görüş ve önerilerinin alınması ile sona erdi.

(Murat Yılmaz)