Yaptıkları proje ve çalışmalarla ülkenin üretim ve iktisadi faaliyetlerinde kilit bir rol üstlenen meslek liseleri başarılı hikâyeler yazıyor.

İş hayatının ihtiyaç duyduğu nitelikli gençlerimizin yetiştirilmesinde büyük rol sahibi olan meslek liseleri çalışmalarıyla Balıkesir'i gururlandırıyor. 
Bu gururlardan birisi olan Savaştepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ilçedeki üretim desenin artmasına katkı sunuyor. Tarım tekniklerinin uygulamalı olarak öğretildiği Tarım Meslek Lisesi öğrencileri, tohumdan hasada kadar ürün yetiştirme aşamalarında deneyim kazanarak geleceğin tarımını tasarlama yolunda önemli bir görev üstleniyor.

2020 yılında faaliyetlere başlayan Savaştepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin "Tarım", "Yiyecek İçecek Hizmetleri", "Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı" alanlarında 116 öğrencimiz eğitim görüyor. Geniş ürün yelpazesiyle ön plana çıkan okulumuzda uygulamalı eğitim gören tarım alanı öğrencilerimizin de emeğiyle yıl içerisinde 20 ton arpa, 10 ton buğday üretildi. Okul arazisinin 45 dönümlük alanında mısır, 5 dönümlük alanında damlama sulama yöntemiyle pirinç yetiştiriliyor.

Aynı zamanda 5000 metrekare alan üzerine kurulan rulo çim üretim tesisinde; yeşil alan, orta refüj, sabit ve yeni kurulacak olan parklarda uygulanan projelerde kullanılmak üzere su tüketimi daha az olan ve kuraklığa dayanıklı 4 mevsim 5'li karma fito çimi üretiliyor. Öğrencilerin üretim aşamalarında yer aldığı rulo çimlerin söküm işlemi de yine öğrencilerimizle birlikte yapılıyor.  (Ebru Erdem)