DEVA Partisi Balıkesir Milletvekili Burak Dalgın, Dijital Mecralar Komisyonu konuşmasında Bakan Uraloğlu’na, “Dünyada ilk 100’e giremeyen internet hızımızla bilgi çağını nasıl yakalayacağız?” diye sordu.

Dijital Mecralar Komisyonu konuşmasına internet hızını eleştirerek başlayan Dalgın, ”Nisan ayı verilerine göre mobil internet hızlarında 144 ülke arasında, Fas, Gürcistan ve Kosova’nın arkasından 71’inci sıradayız. Sabit internette ise 181 ülke arasında Burkina Faso, Şeyşeller, Kongo’nun arkasından 113’üncüyüz. Yapay zekâdan, bilgi çağından, millî teknoloji hamlesinden bahsediyoruz. Açık konuşalım: dünyada ilk 100’e giremeyen bir internet hızıyla bunların hiçbirini başarmamız mümkün değil.” dedi.arkasından 113’üncüyüz. Yapay zekâdan, bilgi çağından, millî teknoloji hamlesinden bahsediyoruz. Açık konuşalım: dünyada ilk 100’e giremeyen bir internet hızıyla bunların hiçbirini başarmamız mümkün değil.” dedi.

 “Bir felaket yaşadığımızda Türkiye’nin teknoloji altyapısı ayakta kalabilecek mi?”

Dalgın, Bakan Uraloğlu’na teknoloji alt yapısının yeterlilik durumunu sorarak, “Depremden iki gün sonra Antakya’daydım. Orada bant daraltmanızın neticelerini depremzedelerle beraber yaşadık. Bu kararınızı orada da kınadım, burada da kınıyorum. Cep telefonu şebekesi de doğru düzgün çalışmıyordu. Enkaz başında bekleyen arkadaşlarımızla zar zor haberleştik. Onu net söyleyeyim. Allah korusun, yeni bir felaket yaşadığımızda Türkiye’nin teknoloji altyapısı ayakta kalacak mı?” diye konuştu.

“Bakan Yardımcılarının önceliği hangi şapkaları: Kamu mu, yönetim kurulu üyesi oldukları şirketler mi?”

Balıkesir Milletvekili Dalgın, “Vatandaşlarımızın operatörlerden çok ciddi hizmet şikâyetleri var. Bilhassa faturalardaki şişme ve kotalardaki dolma konusundaki kaygılar var. Ancak burada esas mesele adil rekabetin tesisi. Üç operatörün ikisi kamu etkisinde veya sahipliğinde. Sayın Bakan yardımcıları bu şirketlerin yönetim kurullarında oturuyor. Sorum şu; ‘Bu kişilerin önceliği hangi şapkaları? Kamu görevleri mi yoksa YK üyesi olarak şirketlere karşı olan sorumlulukları mı? Bu nasıl olacak?’ diyerek sözlerine son verdi.

Haber: Sena IŞIK