Konya’nın merkez Meram İlçe Belediyesi, bahar ayları ile birlikte başladığı ilaçlama çalışmalarına yaz aylarında da aralıksız devam ediyor.

Konya’nın merkez Meram İlçe Belediyesi, bahar ayları ile birlikte başladığı ilaçlama çalışmalarına yaz aylarında da aralıksız devam ediyor.
Meram Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ile Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, bahar aylarında larva ilaçlamalarıyla başladığı çalışmalarına havaların ısınmasıyla birlikte uçkun, haşere ve sinek ilaçlamalarıyla devam ediyor. Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri ilaçlama çalışmalarını, haşere ve sineklerin üreme kaynağı olan su kanalları, havuzlar, su birikintileri, organik atıkların bulunduğu yerler, çöp konteynerleri, gübrelikler, pazar yerlerinde yoğunlaştırırken Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri ise sinek ve haşerelerin bulunabileceği park ve bahçelerdeki ağaçları aralıksız ilaçlıyor.
Meram Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü tarafından ilaçlama çalışmaları ile ilgili yapılan açıklamada ilçenin sağlıklı ve rahat bir yaz mevsimi geçirmesi adına yoğun bir çalışma sergilendiği ifade edildi. İlaçlamaların ilçe genelinde aralıksız devam ettiğinin belirtildiği açıklamada, 'Sinek, uçkun ve haşerelerin üreme kaynağı olan alanlar başta olmak üzere ilçenin tamamında hassas ve titiz bir çalışma yürütülmektedir. Bahar aylarında larva ilaçlamaları ile başlayan çalışmalarımız yaz aylarında da yoğunlaşarak devam ettirilmektedir. İlaçlama çalışmalarımızı, U.L.V. cihazı ile sabah 06.00-10.00, akşam 18.00-22.00 saatleri arasında periyodik olarak sürdürüyoruz. Bu çalışmalarımıza park ve bahçeler müdürlüğü de destek vermekte, parklarda bulunan ağaçları önlem amaçlı ilaçlamaya devam etmektedirler. Ekiplerimiz ayrıca, ilçe genelindeki çöp bidonları, konteynerler, pazar yerleri, temizlik hizmetlerinde kullanılan çöp toplama araçlarını da ilaçlamakta ve dezenfekte çalışmalarına aralıksız devam etmektedir. İlçemizin, hemşehrilerimizin rahat ve sağlıklı bir yaz mevsimi geçirmesi adına bu çalışmalarımız sezon boyunca durmaksızın devam edecektir' denildi.

'İlaçların olumsuz etkilerine maruz kalmamak için dikkatli olunmalı'
Sinek, uçkun ve haşere ile mücadele kapsamında Dünya Sağlık Örgütü tarafından tavsiye edilen biyosidal ürünleri kullanıldığının belirtildiği açıklamada ayrıca, 'Uçkun ilaçlamasında kullanılan ilaçlar haşereler için zehirli olduğu gibi insanlar için de tehlike oluşturabilmektedir. Bu nedenle ilaçlama esnasında araçlardan ve ilaçlanan bölgelerden uzak durulması insan sağlığı açısından fayda arz etmektedir. Özellikle çocukların, hasta ve yaşlıların ilaçların olumsuz etkilerine maruz kalmamaları için ilaçlama araçlarına çok yaklaşmamaları, kapı ve pencerelerini kapatmaları, gerekli itinayı göstermeleri gerekmektedir' ifadeleri kullanıldı.